Eskurial

  1. Opis Eskurial – hiszpańskiego arcydzieła architektury

Eskurial, znany w Hiszpanii jako ósmy cud świata, to piękna budowla, która przypomina wyglądem twierdzę. Rozległa prostokątna budowla, której mury zewnętrzne mają 207 x 153 metra, wybudowana w latach 1563-1584 pod baczną uwagą samego władcy.

  1. Historia budowy Eskurialu

Do budowy Eskurialu zaangażowano dwóch najlepszych architektów Bautista z Toledo i Juan de Herrea. Po śmierci Bautisty, budowę dokończył Juan de Herrea. Eskurial miał pełnić rolę mauzoleum dla hiszpańskich królów, a jego apartamenty królewskie zaprojektowano tak, aby stary już król mógł wejść bezpośrednio ze swojego pokoju do kościoła i widzieć ze swojego łoża wysoki ołtarz.

  1. Opis architektury i wnętrz Eskurialu

Eskurial to budowla, która z zewnątrz przypomina twierdzę. Regularne fasady budynku są zbyt surowe według niektórych upodobań, a próby policzenia drzwi i okien rzadko dają ten sam wynik. W przybliżeniu w Eskurialu znajduje się 1250 drzwi i 2500 okien. Apartamenty królewskie zlokalizowane są w taki sposób, aby król mógł wejść bezpośrednio ze swojego pokoju do kościoła i widzieć z łoża wysoki ołtarz. Pałac Filipa przylega do wschodniej części kościoła i wystaje poza cały kompleks, a nowe apartamenty królewskie zostały zbudowane po północnej stronie kościoła. Od południa do kościoła przylega dwupoziomowy krużganek klasztorny, a centralny dziedziniec ze względu na swoje posągi jest znany jako patio ewangelistów.

  1. Eskurial jako mauzoleum i biblioteka

Eskurial miał również pełnić rolę mauzoleum dla hiszpańskich królów. Panteon znajduje się pod olbrzymim wysokim ołtarzem kościoła i został ukończony dopiero po śmierci Filipa przez jego następców. W Eskurialu można także zobaczyć bibliotekę, w której znajdziemy stosy ksiąg i manuskryptów.

  1. Lokalizacja i sposób dotarcia do Eskurialu

Eskurial znajduje się około 40 km na północny zachód od Madrytu, na pogórzu Sierra de Gruadisana. Można tam pojechać drogą NV

 zwiedzaniu 5 dolarów. Jest to całkiem niedrogo, jak na tak interesujący budynek.