Author Archives: admin

Ciechanów

Najpiękniejsze miasta w Polsce część 2

Ciechanów

Do literatury wprowadził Ciechanów laureat Nagrody Nobla, Henryk Sienkiewicz, umieszczając jedną z najważniejszych scen Krzyżaków na dziedzińcu tutejszego zamku. Wprawdzie istniejąca dziś tam budowla nie była jeszcze gotowa, ale ta wcześniejsza posadowiona w miejscu grodziska na Farskiej Górze, także musiała być godna pozycji książęcej siedziby. Na Farskiej Górze stoi pomnik legendarnego Cichana, który prawdopodobnie nie był założycielem miasta. Tuż obok zachowała się fara wzniesiona na miejscu wcześniejszej drewnianej świątyni. Jej wnętrze było dwukrotnie niszczone, najpierw żołnierze napoleońscy spalili całe wyposażenie w piecach piekarniczych, a później podczas I wojny światowe Niemcy urządzili sobie tam szpital. Po drugiej stronie ulicy wznosi się XIV wieczny kościół poaugustyński  kilkakrotnie niszczony podczas II wojny światowej. Na drugim końcu centralnej części Ciechanowa odnaleźć można pozostałe zabytki miasta XIX wieczny ratusz i zachowany częściowo gotycki zamek książąt mazowieckich. Wzniesiony na planie prostokąta przez mistrza imieniem Nicolas, służył władcom dzielnicy aż do czasu inkorporacji Mazowsza do Korony, a następnie był własnością m.in. królowej Bony. Do dziś zachowały się wszystkie budowle za czasów wojny.

Continue reading →
bydgoszcz

Najpiękniejsze miasta w Polsce część 1

Polska to kraj położony w środkowej Europie. Graniczny z 7 państwami. Znajduję się na ternach nizinnych jak i wyżynnych. W Polsce znajdują się także góry, tatry Sudety, Karpaty, a najwyższym szczytem są Rysy. Nie ma w tym kraju jednak wulkanów, czy wodospadów, ale za to są bardzo ładne miasta, które mają swoje legendy. Niegdyś, podczas wojny miasta te pełniły bardzo ważną rolę w kraju. To w nich znajdowały się najważniejsze osoby, zebrania, rady itd. Warszawa która jest obecnie stolicą naszego kraju, jest bardzo wielkim miastem i bardzo rozrywkowym. Jest to miasto , które podobnie jak Nowy Jork nie zasypia w nocy. Wszyscy wychodzą na ulice, jest ciągły ruch, korki, ludzie siedzą w pubach do rana. Polska to naprawdę bardzo ładny i piękny kraj. Ma swoje także wady, mamy słabe wojsko,  w porównaniu do USA czy Rosji, którzy są najmocniejsi obecnie na świecie.  Polska jest podzielona na województwa. Każde województwo ma swoją stolicę, a co za tym idzie burmistrza. W Polsce jest prezydent, który zarządza krajem. Polska to kraj który pomaga i udziela się także za granicą. Podczas jakiś tragedii organizowane są zbiory pieniędzy, żywności itp i wysyłane na miejsce tragedii. Pomagamy także w wojnach w Iraku, choć niewiele zdziałamy, zawsze cos pomożemy swoją obecnością, być może nasi żołnierze komuś uratują życie. Polska wszystko robi by podlizać się USA. USA jak na razie nie chce znieść polakom wiz, pomijając że znieśli już wszystkim krajom w unii europejskiej. Tylko polska jest inna, być może nasz naród jest zbyt głupi, tak sądzą inni, że jak zniosą wizy, to pół polski wyemigruje do USA i zostanie tam na stałe. Tego boją się Polacy. Jeśli chodzi o Polsce to w swoim artykule opiszę kilka ciekawych miast Polski, które w czasie wojny czymś sobie zasłużyły.

Continue reading →
kopalnia soli bochnia

Bochnia i Nowy Wiśnicz

Bochnia i Nowy Wiśnicz– dar świętej Kingi. Niecałe 40 kilometrów od Krakowa po obu stronach szosy do Rzeszowa rozłożyły się dwa miasteczka przesiąknięte historią, bogate zabytki i kuszące wspaniałymi atrakcjami turystycznymi. Po północnej stronie leży większe z nich 30 tysięczna Bochnia jest dziś niedużym ośrodkiem przemysłowym. Tu powstałą w Polsce pierwsza kopalnia soli,  starsza od wielickiej.

Continue reading →
białystok

Białystok

Białystok– Przed 340 laty , gdy bohater wojen szwedzkich. Stefan Czarniecki otrzymał od króla niewielki Białystok wraz z okolicznymi wsiami , które leżały na terenie dzisiejszego miasta, głównym ośrodkiem miejskim był pobliski Tykocin. W 1656 roku Szwedzi wysadzili  w powietrze wspaniały trykocińskki zamek.

Continue reading →

Najpiękniejsze miasta Polski

Wrocław

 Najpiękniejsze miasta Polski. Polska to kraj położony w środkowej Europie. Graniczny z 7 państwami. Znajduję się na ternach nizinnych jak i wyżynnych. W Polsce znajdują się także góry, tatry Sudety, Karpaty, a najwyższym szczytem są Rysy. Nie ma w tym kraju jednak wulkanów, czy wodospadów, ale za to są bardzo ładne miasta, które mają swoje legendy. Niegdyś, podczas wojny miasta te pełniły bardzo ważną rolę w kraju.

Continue reading →

Dwie stolice

Podróż do Warszawy
Warszawa jest największym miastem w Polsce, zarówno jeśli chodzi o powierzchnię całkowitą posiadanego terytorium, jak i liczbę mieszkańców. W końcu miasto to jest stolicą naszego kraju. To właśnie w tym mieście codziennie zapadają decyzje ważne dla całej Polski. To w tym mieście mieści się siedziba sejmu oraz siedziba samego prezydenta Rzeczypospolitej. Obecnie Warszawa pełni najważniejsze funkcje polityczne w naszym państwie. Można by śmiało porównać jej dzisiejszą rolę do roli, jaką pełnił Kraków średniowieczu za panowania polskich króli. Wybierając się do Warszawy warto zaplanować tego typu wycieczkę, ponieważ w tym mieście jest naprawdę sporo miejsc do odwiedzenia. Najbardziej rozpoznawalnym elementem tego miasta jest z pewnością Pałac Kultury i Nauki. Ponadto znajdziemy tutaj wiele innych zabytków. Niezwykle ważnym miejscem do odwiedzenia są warszawskie Łazienki, gdzie sam Stanisław August Poniatowski organizował słynne tak zwane Obiady Czwartkowe. Warszawa to miasto z ciekawą historią, gdyż po drugiej wojnie światowej praktycznie to miasto nie istniało. Praca ludzi pozwoliła na to, że powstało ono na nowo.

Podróż do Krakowa
Do Krakowa warto wpaść chociażby po drodze, przejeżdżając po prostu przez województwo małopolskie. W tym mieście każdy znajdzie wiele rzeczy, które z pewnością go zainteresuje. Przede wszystkim warto odwiedzić Wawel, ponieważ to na tym wzgórzu kiedyś urzędowali królowie polscy. W Krakowie królowie ci podejmowali istotne decyzje mające wpływ na funkcjonowanie naszego państwa. Zamek królewski możemy oglądać do dziś. Może jego stan nie jest taki sam jak kiedyś, jednak odwiedzając Zamek Wawelski na pewno będziemy sobie w stanie wyobrazić jak żyli królowie w swoich czasach. Odwiedzanie tego typu miejsc może okazać się świetną lekcją historii, ponieważ jesteśmy wtedy w stanie zobaczyć jak i gdzie nasi władcy podejmowali różnego rodzaju decyzje polityczne oraz w jakich okolicznościach działy się pewne wydarzenia historyczne, które bez wątpienia zostawiły piętno na losach naszego kraju. Bo przecież żadna decyzja królewska nie pozostawała bez jakichś konsekwencji. Będąc w Krakowie warto odwiedzić Rynek Główny oraz dzielnicę Kazimierz.