10 ciekawych propozycji na wakacje w październiku

Październik w Polsce to niezbyt przyjemny okres, jeśli chodzi o pogodę. Ale to zarazem znakomity miesiąc na podróżowanie i późne wakacje. Fakt, że to czas poza sezonem, oznacza niższe ceny, lepsze miejsca w hotelach i mniejsze tłumy. Dlatego prezentujemy 10 kierunków, które powinny zainteresować chętnych na wakacje w październiku.

Klasyczne destynacje – Europa

1. Włochy

Morze Śródziemne jest wciąż ciepłe w październiku. Pogoda jeszcze nie jest zimowa, a i warto podkreślić, że klimat śródziemnomorski jest cieplejszy od klimatu umiarkowanego. Nie ma już upałów, ale nawet na początku listopada temperatura w okolicy 20 stopni nie powinna dziwić. Włochy zaś słyną z wielkiej liczby zabytków, które warto zobaczyć. Można zatem połączyć leniuchowanie i relaks z aktywnym zwiedzaniem. Jednego dnia wizyta na plaży, drugiego odwiedziny w Rzymie, Neapolu, Wenecji, Mediolanie, Florencji… oczywiście im bardziej na południe, tym cieplej – jeśli to właśnie tego szukamy. Możemy też zdecydować się na bardziej chłodne wędrówki po włoskich górach, w tym w rejonie alpejskich szczytów.

teneryfa

2. Hiszpania

Hiszpania jest równie atrakcyjna o tej porze roku i to nie tylko w kontekście tamtejszych plaż, choć i je trzeba brać pod uwagę. To jednak doskonałe miejsce, jeśli pragniemy zobaczyć hiszpańskie miasta takie jak Malaga, Walencja, Barcelona czy Madryt.

A skoro Hiszpania, to warto wspomnieć także o Wyspach Kanaryjskich. W październiku to zdecydowanie jeden z ciekawszych kierunków. Wulkaniczna Lanzarote, popularna Teneryfa, malownicza Gran Canaria, La Palma i przede wszystkim Fuerteventura z jej wspaniałymi plażami – tam po prostu trzeba się wybrać!

Przy okazji – może to trochę oszukiwanie, jednakże obok Hiszpanii jest Portugalia, a równie atrakcyjnym kierunkiem co Wyspy Kanaryjskie jest portugalska Madera, która była zimowiskiem dla mieszkańców krajów europejskich już od początków XX wieku i jest świetna na aktywny wypoczynek.

3. Grecja

Skoro Włochy i Hiszpania, to i o Grecji nie można zapomnieć. Szczególnie wyspiarska część tego kraju – Kreta, Rodos, Zakintos i wyspy Morza Egejskiego – są dobrym kierunkiem, który zdecydowanie warto wybrać. Ciepła woda, ciepłe temperatury w granicach około 25 stopni, a także piękne widoki to bardzo dobre argumenty za tym kierunkiem. Jeśli zaś dodać do tego niskie ceny poza sezonem, mniejsze tłumy, także na plażach, to Grecja staje się naprawdę atrakcyjnym wyborem dla każdego turysty. A jako że mowa o Grecji, to musimy też wspomnieć o Cyprze i Malcie. To również warte uwagi lokacje.

A może trochę egzotyki – Azja i Afryka

4. Turcja

Turcja ma w zasadzie wszystkie zalety innych śródziemnomorskich lokacji – przyjemny klimat, ciepłe kąpieliska, niskie, posezonowe ceny, a do tego od dawna jest chętnie wybierana przez polskich turystów. Jest tu też wiele zabytków i wyjątkowych miejsc wartych zobaczenia, zaczynając od Stambułu, przez Pammukale, Antalyę, Izmir, a kończąc na nadmorskich kurortach na Rivierze Tureckiej.

5. Maroko

Maroko jest stosunkowo blisko. To nie problem wybrać się na Wysypy Kanaryjskie czy na Półwysep Iberyjski, a Maroko jest niewiele dalej. Co równie ważne, o tej porze roku robi się tam zdecydowanie chłodniej niż latem, ale to nie znaczy, że jest zimno. W tym wypadku chłodniej oznacza po prostu przyjemniej. Jest optymalnie zwłaszcza dla miłośników plażowania, windsurfingu czy kitesurfingu.

Kraj ten możemy odkrywać zarówno dzięki biurom podróży, jak i na własną rękę. W tym drugim wypadku będzie zdecydowanie taniej i ciekawiej, choć z pewnością wymaga to większej organizacji. Warto jednak samemu zobaczyć Marrakesz, Agadir czy Essaourię i południową część kraju.

6. Egipt

Z afrykańskich kierunków warto też wskazać Egipt. Ojczyzna faraonów jest w tym okresie chłodniejsza i bardziej do zniesienia. Coraz więcej osób decyduje się uciec tam w czasie jesienno-zimowych miesięcy. Morze Czerwone i Morze Śródziemne są nadal ciepłe mimo ochłodzenia i są idealne do kąpieli. Cele podróży? Oczywiście kurorty takie jak Sharm el Sheikh, Hurghada, ale nie można nie pojechać przy okazji do Gizy zobaczyć piramidy czy odwiedzić Kairu. 

Sharm el Sheikh

Dalekie podróże – Daleki Wschód, Ameryki i Pacyfik

7. Meksyk

Jeśli nie podoba nam się plażowanie w Europie czy Afryce, to może warto się wybrać do Meksyku? Wspaniałe kurorty znajdują się tu w pobliżu starożytnych ruin świątynnych Azteków i Majów. Można więc połączyć wypoczynek ze zwiedzaniem i poznawaniem tej egzotycznej kultury. Jeśli wybierzemy się tam w końcówce października możemy nawet zahaczyć o listopadowe Dia de Muertos, czyli Święto Zmarłych obchodzone pierwszego i drugiego dnia miesiąca. Ze względu na swój specyficzny charakter, mocno czerpiący z prekolumbijskich tradycji, jest ono niezapomnianym doświadczeniem dla Europejczyka.

8. USA

Stany Zjednoczone to ogromny kraj, który znajduje się w kilku strefach klimatycznych. Owszem na północy i w głębi lądu pogoda staje się coraz bardziej jesienna, jednakże w takich stanach jak Kalifornia czy Floryda praktycznie przez cały rok można się cieszyć ciepłem i słońcem. W USA jest przy tym wiele rzeczy do zobaczenia – i to niekoniecznie tylko tych związanych z niesamowitymi cudami natury jak choćby Wielki Kanion.

9. Bali

Ciekawą alternatywą są także rejony Dalekiego Wschodu i wysp Pacyfiku. Polecić można na przykład Tajlandię, ale my tu wskażemy inne miejsce – Bali. Ta indonezyjska wyspa perfekcyjnie nadaje się na dłuższy wakacyjny urlop dla spragnionych słońca i ciepłej temperatury. Co prawda na początku października zaczyna się tam pora deszczowa, jednakże liczba tych bardziej mokrych dni nie jest aż tak duża – średnio jest to osiem dni. W październiku można więc wciąż łatwo trafić na bardzo dobrą pogodę. A nawet w deszczowe dni jest tu co robić, zaś same ulewy może i są gwałtowne, ale nie trwają długo. Piękne plaże, górzysta północ, dziewicza przyroda, zabytkowe świątynie – Bali to znakomity wybór na wakacje w październiku.

Cudze chwalicie, swego nie znacie

10. Polska

Ta ostatnia propozycja to trochę na przekór trendom i tendencjom. Przyzwyczailiśmy się do wyjazdów na wakacje zagranicę, a przecież tu na miejscu mamy wiele atrakcyjnych lokacji w całym kraju, które możemy odwiedzić nawet w słotne dni – od gór do morza, od Odry do Bugu. Co więcej, turystyczne atrakcje Polski mają ten plus, że są blisko. To zaś oznacza, że nie musimy rezerwować sobie całego tygodnia czy dwóch, aby odpocząć i się zrelaksować. Możemy pozwolić sobie na szybki wypad choćby na weekend, zwłaszcza jeśli nie możemy sobie pozwolić na dłuższy urlop w pracy. Jest też dość tanio, przynajmniej w porównaniu z dalekimi zagranicznymi wojażami. Warto też dodać, że w ostatnich latach październiki są coraz cieplejsze. Łatwiej więc trafić na dobrą pogodę.