Koronawirus, a planowanie podróży. Propozycje na wyjazdy po epidemii.

Epidemia COVID-19 zmieniła nastawienie ludzi na świecie do podróży. Także Polacy na pewno zastanawiają się co z tegorocznymi wakacjami. Czy w tym roku jakiekolwiek podróże będą możliwe i bezpieczne? Być może będzie je trzeba odłożyć dopiero na jesień. Poniżej przedstawiamy kilka propozycji dla Was 🙂

Niezwykły Pałac w Knossos

Odwiedzając Grecję warto zahaczyć o Kretę, na której znajdują się ruiny słynnego pałacu. Pałac w Knossos, a właściwie jego ruiny zostały odkryte w 1899 roku przez Artura Evansa, który prowadził tam prace wykopaliskowe. Pałac ten pochodzi z okresu kultury minojskiej. Większość komnat nie zachowała się prawdopodobnie w wyniku trzęsienia ziemi czy też łupieżczych najazdów. Przetrwały jednak pomieszczenia dolnej kondygnacji zamku, w których prawdopodobnie magazynowano żywność, gdyż odkryto tam zapasy zboża oraz oliwy.

Co ciekawe pomieszczenia te przypominają labirynt. Może to mieć więc związek z greckimi mitami, a przede wszystkim z mitem o Minotaurze. Oprócz części labiryntu z pałacu zachowały się również ciekawe freski, figurki oraz naczynia ceramiczne. Można je oglądać w Iraklionie, gdzie mieści się muzeum. Częściowo zachowały się również klatki schodowe, co świadczy o tym, że budowla ta była wielopiętrowa. W jej centrum umieszczony był natomiast dziedziniec. Co ciekawe, odkrywca tych ruin odtworzył pałac, jednak jego rekonstrukcja nie doczekała się uznania. 

Tańczący Dom w Pradze

Osoby, które uwielbiają budynki o niecodziennych kształtach powinny wybrać się do Pragi i zobaczyć Tańczący Dom, którym z pewnością będą zachwyceni. Budynek zaprojektowany został przez Vlado Milunića i Franka Gehry w stylu dekonstruktywistycznym. Nazywany jest on Tańczacym Domem, gdyż jeżeli ktoś uważnie przyjrzy się temu niezwykłemu obiektowi architektonicznemu dostrzeże w nim sylwetki tańczącej pary. Mimo, że jest to młody budynek, gdyż liczy sobie zaledwie 14 lat jest naprawdę piękny. Przede wszystkim wyróżnia się on kształtem. Wykonany jest on nowocześnie, ale i z wyczuciem smaku, dlatego też doskonale wpisuje się w secesyjną architekturę okolicy.

Z zewnątrz budynek ten jest częściowo oszklony, natomiast we wnętrzu budynku znajdują się przede wszystkim biurowce. Ponadto na parterze znajduje się kawiarnia. Na najwyższym piętrze możemy zjeść obiad w restauracji i podziwiać uroki Pragi z tarasu widokowego. Warto przyjrzeć się temu budynkowi z bliska i samemu ocenić kunszt architektów, którzy go stworzyli.

Hiszpański kompleks pałacowy Medina Azahara

Medina Azahara jest jednym z najbardziej znanych zabytków Hiszpanii. Jest to arabski kompleks pałacowy. Usytuowany jest on w Andaluzji u podnóża gór Sierra Morena. Widać wyraźnie, że urządzony on został z wielkim przepychem.

Jego wnętrze wyposażone było w zdobione meble oraz przeróżne sprzęty. Na ścianach pałacu rozwieszone były kryształy. Pałac ten wybudowany został w X w. p.n.e. Jego ruiny zostały odkopane przez archeologów w 1911 roku. Część z nich została już zrekonstruowana. Można tam znaleźć nie tylko zdobienia z kryształów, ale i przepiękne rysunki zwierząt oraz ludzi. Co ciekawe jest to przecież niezgodne z wiarą islamu. Najciekawsze dzieło stanowią przede wszystkim fontanny, które otoczone są posągami przedstawiającymi najczęściej zwierzęta.

Cały ten kompleks składa się z trzech poziomów. Na trzecim poziomie znajduje się meczet oraz łaźnie. Obecnie trwają tam prace wykopaliskowe i rekonstrukcyjne, które w całości są finansowane przez rząd hiszpański. Być może więc zaniedługo Medina Azahara stanie się obiektem

Rear view of male backpackers walking in field

Tętniący życiem Zamek w Dublinie

Jednym z najpiękniejszych obiektów Irlandii jest zamek królewski w Dublinie. Na początku swego istnienia zamek ten pełnił funkcję obronna, znajdowała się tam warownia. Dopiero po jakimś czasie przekształcony został on w rezydencję królewską. Przechodził on wiele remontów, dlatego też cześć elementów tego zamku datuje się na XVIII wiek, a niewielka ich część pochodzi z XIII wieku. Średniowieczne elementy tego zamku zostały bowiem zniszczone podczas pożaru.

Po odbudowaniu zamek nie wyglądał już jak pierwowzór. W 1907 roku doszło również do przykrych wydarzeń, gdy nieznani złodzieje ukradli z zamku irlandzkie insygnia koronne. Jeżeli zaś chodzi o czasy obecne to zamek ten jest przede wszystkim obiektem turystycznym, co więcej organizowane są tam również ważne uroczystości państwowe takie jak konferencje, spotkania czy przyjęcia. W zamku tym odbywają się również od czasu do czasu koncerty. Ciekawostką jest, że w jego murach kręcono serial opowiadający o dynastii Tudorów. Naprawdę warto więc zobaczyć wnętrze tego ciekawego budynku.