Najpiękniejsze miasta w Polsce część 1

Polska to kraj położony w środkowej Europie. Graniczny z 7 państwami. Znajduję się na ternach nizinnych jak i wyżynnych. W Polsce znajdują się także góry, tatry Sudety, Karpaty, a najwyższym szczytem są Rysy. Nie ma w tym kraju jednak wulkanów, czy wodospadów, ale za to są bardzo ładne miasta, które mają swoje legendy. Niegdyś, podczas wojny miasta te pełniły bardzo ważną rolę w kraju. To w nich znajdowały się najważniejsze osoby, zebrania, rady itd. Warszawa która jest obecnie stolicą naszego kraju, jest bardzo wielkim miastem i bardzo rozrywkowym. Jest to miasto , które podobnie jak Nowy Jork nie zasypia w nocy. Wszyscy wychodzą na ulice, jest ciągły ruch, korki, ludzie siedzą w pubach do rana. Polska to naprawdę bardzo ładny i piękny kraj. Ma swoje także wady, mamy słabe wojsko,  w porównaniu do USA czy Rosji, którzy są najmocniejsi obecnie na świecie.  Polska jest podzielona na województwa. Każde województwo ma swoją stolicę, a co za tym idzie burmistrza. W Polsce jest prezydent, który zarządza krajem. Polska to kraj który pomaga i udziela się także za granicą. Podczas jakiś tragedii organizowane są zbiory pieniędzy, żywności itp i wysyłane na miejsce tragedii. Pomagamy także w wojnach w Iraku, choć niewiele zdziałamy, zawsze cos pomożemy swoją obecnością, być może nasi żołnierze komuś uratują życie. Polska wszystko robi by podlizać się USA. USA jak na razie nie chce znieść polakom wiz, pomijając że znieśli już wszystkim krajom w unii europejskiej. Tylko polska jest inna, być może nasz naród jest zbyt głupi, tak sądzą inni, że jak zniosą wizy, to pół polski wyemigruje do USA i zostanie tam na stałe. Tego boją się Polacy. Jeśli chodzi o Polsce to w swoim artykule opiszę kilka ciekawych miast Polski, które w czasie wojny czymś sobie zasłużyły.

Brzeg- siedziba ostatnich Piastów

W 1311 roku brzeg, pod panowaniem Bolesława III Rozrzutnego, został najpierw stolicą księstwa brzeskiego, a wkrótce legnicko- brzeskiego. Przydomek zawdzięczał Książe stylowi życia; zastawiał nie tylko swoje dobra, ale oddał pod zastaw nawet własnych synów. Wykorzystując kłopoty finansowe swojego pana, mieszczanie wykupili 30 przywilejów. W II połowie XIV wieku przez 40 lat rządził w Brzegu Ludwik I, który uczynił go jednym z czołowych miast Śląska. Sam zamek stał się centrum miejscowej kultury.  W dawnym gabinecie książęcym zachowała się renesansowa polichromia w kształcie drzewa genologicznego z portretami Jerzego II. W 1642 roku podczas wojny trzydziestoletniej, brzeg wytrzymał czterotygodniowe oblężenie wojsk szwedzkich. Kiedy zabłąkany pocisk spadł na zamek, księżna Zofia w imieniu dam wystosowała list do dowodzącego z prośbą o oszczędzanie budowli. Generał spełnił jej życzenie. Zupełnie  inaczej zachował się sto lat później król pruski Fryderyk II w czasie wojny z Austrią. W brzegu warto zobaczyć kościół św. Mikołaja, kościół św. Krzyża, ratusz, bramę odrzańską, kamienice i park nad fosą.

Bydgoszcz

Bydgoszcz– jest centralnym punktem do którego zbiegają się promieniście linie kolejowe, drogi kołowe, a nawet szlaki żeglugi śródlądowej. To prawdziwe centrum komunikacyjne środkowej Polski. Jednak przejeżdżając przez Bydgoszcz warto się zatrzymać aby obejrzeć urokliwą, zachowaną w swym układzie starą historyczną część miasta. Przed wiekami miasto rozłożyło się po prawej stronie Brdy. W XIX wieku centrum przeniosło się na lewy, północny brzeg rzeki- ulice prowadzące do dworca kolejowego zostały zabudowane kamienicami. Kiedy w roku 1975 w granice miasta włączono położony nad Wisłą sąsiedni Fordon, Bydgoszcz stał się miastem dwóch rzek Brdy i Wisły. Prawa miejskie otrzymała w 1346 roku, choć już znacznie wcześniej była grodem kasztelańskim, strzegącym granicy z Pomorzem. W kolejnym stuleciu królewska Bydgoszcz zmagała się z krzyżackim Toruniem. W grodzie nad Brdą bywali niemal wszyscy polscy władcy. Na początku XVII wieku działała tutaj mennica państwowa bijąca słynne tynfy, upamiętnione w porzekadle. Liczne klasztory były zaangażowane w rozwój kultury i nauki, a zbiory bernardyńskiej „librarii” są dzisiaj najcenniejszą częścią liczącej ponad 400 tysięcy woluminów Biblioteki Wojewódzkiej. Okres wielkich nieszczęść miasta zapoczątkował pożar w 1547 roku.  Miasto do tej pory jest trochę zniszczone, co warto zobaczyć. Stare kamienice,  są główną atrakcją , turystów którzy przyjeżdżają tutaj zwiedzać. Warto jeszcze zobaczyć posąg łuczniczki, Wenecje bydgoską i Ośrodek Muzealny Bydgoskiego.

bydgoszcz

Chełmno

Zabytkowa część Chełmna, która i dziś pełni rolę centrum administracyjno- handlowego pozostała taka, jaką ją stworzono przed blisko siedmiuset laty. Uliczki o precyzyjnie wytyczowanych szerokościach, aby we wszystkich posesjach zapewnić identycznie warunki życia, wychodzą z naroży rynku, przecinając się z następnymi pod kątem prostym i dzielą zabudowę na dokładnie ustaloną ilość działek budowlanych. Świątynie dziś już zbyt licznie w stosunku do potrzeb 22 tysięcznego miasta, wyrastają ponad dachy kamienic, których fasady choć przebudowane w ciągu wieków zachowały wspólny styl. Trudno ulec krokwie średniowiecznego miasta, w którym czas się zatrzymał i oferuje nam niepowtarzalną okazję podróży w przeszłość. Historia oszczędziła wprawdzie kościoły ale teraźniejszość podzieliła je na dostępne dla zwiedzających i te ,które można podziwiać tyko  z zewnątrz. Przebogatym wnętrzem urzeka przede wszystkim największych z nich – fara. Drugim co do bogactwa wystroju jest kościół Sióstr Miłosierdzia. Bardzo wąska gotycka świątynia zachwyca barokowym wyposażeniem. Tylko raz w roku w dzień patronów, świętych Piotra i Pawła można zajrzeć do wnętrza gotyckiego kościoła Dominikanów, których klasztor zaborca zamknął w 1829 roku. Miasto jest super, warto tam pojechać i zobaczyć przy okazji Bramę Grudziądzka z kaplicą, pomnik dr. Ludwika, dawane koszary.