Najpiękniejsze miasta w Polsce część 2

Ciechanów

Do literatury wprowadził Ciechanów laureat Nagrody Nobla, Henryk Sienkiewicz, umieszczając jedną z najważniejszych scen Krzyżaków na dziedzińcu tutejszego zamku. Wprawdzie istniejąca dziś tam budowla nie była jeszcze gotowa, ale ta wcześniejsza posadowiona w miejscu grodziska na Farskiej Górze, także musiała być godna pozycji książęcej siedziby. Na Farskiej Górze stoi pomnik legendarnego Cichana, który prawdopodobnie nie był założycielem miasta. Tuż obok zachowała się fara wzniesiona na miejscu wcześniejszej drewnianej świątyni. Jej wnętrze było dwukrotnie niszczone, najpierw żołnierze napoleońscy spalili całe wyposażenie w piecach piekarniczych, a później podczas I wojny światowe Niemcy urządzili sobie tam szpital. Po drugiej stronie ulicy wznosi się XIV wieczny kościół poaugustyński  kilkakrotnie niszczony podczas II wojny światowej. Na drugim końcu centralnej części Ciechanowa odnaleźć można pozostałe zabytki miasta XIX wieczny ratusz i zachowany częściowo gotycki zamek książąt mazowieckich. Wzniesiony na planie prostokąta przez mistrza imieniem Nicolas, służył władcom dzielnicy aż do czasu inkorporacji Mazowsza do Korony, a następnie był własnością m.in. królowej Bony. Do dziś zachowały się wszystkie budowle za czasów wojny.

Cieszyn

Kołowo-kolejowe przejście graniczne usytuowane w bramie Morawskiej nad Olzą jest najważniejszym na południu Polski. Choć miasto liczy zaledwie 38 tysięcy mieszkańców, szacuje się, że rocznie około 20 milionów osób udaje się przez nie do naszych południowych sąsiadów. Cieszyn pozostaje także znaczącym ośrodkiem przemysłowym. Nie tylko słodkie „prince polo jest jego wizytówką. Fioletowa krowa z czekolady „Milka’ trafia stąd do łakomczuchów w całej Polsce, bowiem udziałowcem słynnych zakładów Cukierniczych „Olza” jest światowy potentat. Nowoczesny przemysł reprezentuje także fabryka Polifarb Cieszyn- Wrocław s.a oraz zakłady branży elektrotechnicznej. Równie bogate są osiągnięcia miasta w dziedzinie kultury- oprócz muzeum działa tu Teatr im. Adama Mickiewicza , towarzystwo pod nazwą Macierz Ziemi Cieszyńskiej i Książnica Cieszyńska. Duże tradycje ma Zespół Pieśni i tańca Ziemi Cieszyńskiej. Znajduje się tu także filia Uniwersytetu Śląskiego. W Cieszynie warto zatrzymać się nie tylko na odprawę graniczną, ale również po to , by obejrzeć wspaniałe zabytki z różnych epok, świadczące o jego znaczeniu i zamożności w kolejnych etapach dziejów. Historyczna część miasta znajduje się na terenie Polski. Styl romański w architekturze reprezentuje kamienna kaplica w kształcie rotundy, okres gotycki – wieża zamkowa i kościół szpitalny św. Jerzego. Miasto pod względem turystycznym jest bardzo interesujące. Miesięcznie odwiedza je około 100 tys. Turystów.

Częstochowa

Częstochowa otrzymała prawa miejskie w 1356 roku a mniejsza Częstochowa dopiero w 1717 roku z okazji wielkich uroczystości koronacji obrazu jasnogórskiego. 101 lat później wytyczono aleję najświętszej Marii Panny łącząca oba miasta, zaś ich formalne połączenie nastąpiło dopiero w roku 1826. Po 20 latach do Częstochowy przybył pierwszy pociąg z Warszawy. Zdarzenie to zapoczątkowało rozwój przemysłu w mieście.. W roku 1902 uruchomiono Hutę „Częstochowa”, rozbudowano zarówno w okresie międzywojennym , jak i po wojnie. Tradycje XIX wieczne mają liczne zakłady przemysłu włókienniczego i metalowego. W latach 80 XX wieku 260 tysięczne miasto stało się jednym z większych centrów gospodarczych Polski, dając zatrudnienie ponad 50 tysiącom osób. Z dawnych czasów pozostało wiele cennych zabytków przede wszystkim sakralnych. Wokół XIV wiecznego kościoła św. Zygmunta powstała średniowieczna osada handlowa. Neogotycka bazylika archikatedralna Świętej rodziny należy do największych świątyń w Polsce, zaś równocześnie wybudowana cerkiew Świętych Cyryla i Metodego pełni funkcję katolickiego kościoła św. Jakuba. Przy barokowym kościele świętych Andrzeja i Barbary, w miejscu gdzie husyci i porzucili sprofanowany obraz jasnogórski, pielgrzymi czerpią wodę z cudownego źródełka. Warto przyjechać do Częstochowy, w celach religijnych.

Lublin

Lublin to miasto położone na wschodniej części Polski. W województwie lubelskim, niedaleko granicy. Lublin jest miastem średniej wielkości w Polsce, przeważnie średnio każdą dzielnice zamieszkuje w nim 20 tysięcy ludzi, gdzie w warszawie około 40 tysięcy. Lublin jak każde inne miasto jest właśnie podzielony na dzielnicę. Jako taką najnowszą dzielnicą jest Praga. Mieszka tam ponad 20 tysięcy mieszkańców. Lublin jest pięknym miastem, będąc w lublinie warto odwiedzić stare miasto. Jeżeli chcemy doznać rozrywki bardzo polecam odwiedzić plazę. Jeśli chodzi o supermarkety w lublinie jest spora ilość. Znajduję się tam największa i najbardziej znana na całą Polskę sieć sklepów dla firm, „makro”. Aby wejść do takiego sklepu, makro musimy mieć najpierw kartę. Aby ją otrzymać, wyrobić musimy złożyć odpowiedni wniosek ale warunkiem jest to iż mamy swoją działalność. Polska to głupi kraj i niestety trzeba się jeszcze bawić w takie rzeczy, lecz z czasem moda z zachodu zawita i do nas i to wycofają. W lublinie spotkamy także Real, carrfur, Biedronkę , jest ich kilka, lider price, lidl, topaz i mnóstwo innych sklepów. W zimę warto wybrać się na łyżwy, oraz narty ponieważ znajduję się tam mały wyciąg. Lublin obecnie jest w miarę często i regularnie odwiedzany przez turystów.