Bielsko- Biała i Pszczyna

Sławę przyniósł Bielsku cech sukienników, który wykorzystywał do produkcji dostatek surowca z hodowli owiec w Beskidach, dobrą wodę, dogodne położenie handlowe i opiekę właścicieli, zwłaszcza węgierskiego rodu Sunneghów.

Na przełomie XIX i XX wieku powstał to nowoczesne i bogate miasto o architekturze wzorowanej na wiedeńskiej nazywane „małym Wiedniem”. Bielsko W xiv wieku przestało być własnością Piastów, natomiast Biała należała do Polski aż do I rozbioru. Centralny punkt miasta stanowi plac Bolesława Chrobrego, położony u stóp Wzgórza Miejskiego, z zamkiem i rynkiem oraz z zabudową pochodzącą z XVII-XIX wieku. XV wieczny kościół, św. Mikołaja otrzymał na początku XX stulecia neorenesansową fasadę i wieżę wysokości 61 metrów.

Z zabudową Bielska konkuruje skromniejsza pod względem architektury Biała, posiadająca własny rynek, ratusz oraz zamek. Niezwykłą atrakcyjną miejscowością jest Pszczyna ze słynnym muzeum wnętrz, najpiękniejszym na Śląsku Parkiem Krajobrazowym, skansenem. Zagroda Wsi Pszczyńskiej oraz sztucznymi jeziorami w pobliskich Goczałkowicach i porębie.

W pałącu mieści się niezwykła kolekcja wnętrz o różnych stylach. Na szczególną uwagę zasługują zbrojownia z bogatym zbiorem militariów, m. In. Z pełną renesansową  zbroją płytową, bronią białą i palną. Miasto jest bardzo pięknie nocą. Rocznie odwiedza  je setki tysięcy turystów.